Urzędujący najdłużej (aż 13 lat) premier Królestwa Niderlandów, jak i lider centroprawicowej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), zostawia kraj na rozdrożu. Dnia 22 listopada odbędą się przyspieszone wybory do Tweede Kamer, czyli izby niższej niderlandzkiego parlamentu. Zostanie wybranych 150 nowych członków, czego powodem jest odejście Marka Rutte z krajowej polityki.
Organizacja Jedności Afrykańskiej została założona 25 maja 1963 r. przez 32 niepodległe państwa afrykańskie. Był to początek integracji państw Afryki oraz rozwój myśli panafrykańskiej. W 2002 r. w miejsce OJA powstała Unia Afrykańska, uznawana za jej sukcesorkę.
W niedzielę 28 maja odbyły się w Hiszpanii wybory na poziomie Wspólnot Autonomicznych (13 z 17, „Wspólnoty Historyczne” tj. Kraj Basków, Katalonia, Galicja i Andaluzja mają prawo do wyznaczenia innego terminu”) oraz prowincji. Elekcja okazała się nadspodziewanie dużym sukcesem centroprawicowej Partii Ludowej (Partido Popular).
Rozmowy ostatnich miesięcy o polityce na wyspach brytyjskich skupiały się przede wszystkim na samounicestwianiu się partii Konserwatywnej. Od imprez covidowych Borisa Johnsona, przez porażkę Liz Truss z sałatą, kończąc na serii strajków, która przetacza się przez terytorium Zjednoczonego Królestwa: przeciwnikom torysów nie brakuje amunicji i nie wahają się pociągnąć za spust.*
Bułgaria ostatnimi czasy boryka się z poważnymi problemami, zarówno stricte wewnętrznymi, jak i takimi, które wynikają z międzynarodowej sytuacji geopolitycznej. Przezwyciężenie tych trudności nie będzie należało do zadań łatwych, lecz będzie ono konieczne dla dalszego prawidłowego funkcjonowania tego bałkańskiego kraju. Część z tych dylematów dotyczy bowiem ścisłych fundamentów, na których opiera się państwo.
7 grudnia 2022r. przeprowadzono w Niemczech akcję policyjną (niem. Razzia) przeciwko osobom podejrzanym o członkostwo w grupie terrorystycznej. W akcję zaangażowano około 3000 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa w 11 krajach związkowych.
Podczas gdy w większości państw objętych Arabską Wiosną doszło do konfliktów (Libia, Syria, Jemen) czy powrotu do dawnych porządków (Egipt), Tunezja przez około dekadę uchodziła za ostatni symbol sukcesu i funkcjonującą demokrację.
W przeprowadzonym 4 września 2022 roku referendum Konstytucyjnym w Chile 62% głosujących odrzuciło projekt nowej ustawy zasadniczej. Widoczna jest zatem duża zmiana nastrojów od momentu referendum za zmianą Konstytucji z 2020 roku (wtedy 78% uczestników było za).
“This detention of our friend is an escalation, an intimidation so that all the crimes against humanity committed by the different governments of the United States are never revealed. So many interventions, so many invasions, so much looting”. These words were used by Evo Morales during a recent interview with British journalist Matt Kennard in reference to the extradition of WikiLeaks founder Julian Assange to the United States (US) (Declassified UK, 2020).
4 września zaplanowane jest referendum konstytucyjne w Chile, które zadecyduje o losach projektu ustawy zasadniczej opracowywanej od momentu zwycięstwa w wyborach prezydenckich Gabriela Borica. Propozycja zawiera kilka obszarów, w których dokonana ma zostać fundamentalna zmiana.
Wszelkie prawa zastrzeżone © przez Forum Młodych Dyplomatów.