Erdoğan przyśpiesza wybory i przedłuża stan wyjątkowy. Korespondencja ze Stambułu
Choć decyzji o przyśpieszeniu łączonych wyborów prezydenckich i parlamentarnych spodziewano się od kilku miesięcy, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan znów wszystkich zaskoczył. Turcy pójdą do urn nie w listopadzie 2019 r., a już za 9 tygodni – 24 czerwca – co prasa nazwała „wyścigiem” w tempie „odrzutowca”, a opozycja – dowodem na „panikę” Erdoğana.
Newroz – stare święto nowym symbolem Kurdów
Newroz to święto nadejścia Nowego Roku, hucznie obchodzone 21 marca przez Kurdów we wszystkich państwach, w których żyją. Obecnie stał się on także symbolem kurdyjskiej jedności i oporu. W tym roku, w obliczu tureckiej interwencji w Syrii przeciw kurdyjskim bojówkom YPG, Newroz był okazją do zamanifestowania kategorycznego sprzeciwu wobec operacji militarnej “Gałązka oliwna”. Wymowne hasło przewodnie tegorocznych obchodów głosiło: “Newroz jest oporem! To Wiosna Ludów przeciw faszyzmowi!”.
Turecka walka z terroryzmem w Syrii
Minął już miesiąc, odkąd Turcja rozpoczęła kolejny rozdział działań militarnych w północnej Syrii – operację „Gałązka oliwna”.
Poprzednia turecka interwencjana terytorium południowego sąsiada, mająca na celu zwalczanie terroryzmu – znana jako „Tarcza Eufratu” (FıratKalkanı Harekâtı; 24 sierpnia 2016 r. – 29 marca 2017 r.)– zakończyła się trwającą do dziś okupacją części syryjskiego terytorium o powierzchni ok. 2 tys. km2 przez Tureckie Siły Zbrojne (TSK) i wspieranych przez nie miejscowych rebeliantów – tzw. Syryjską Wolną Armię (FSA). Wkroczenie TSK do Syrii odniosło jednak strategiczny z tureckiego punktu widzenia sukces, tzn. zapobiegło połączeniu się terenów pod kontrolą zdominowanych przez Kurdów Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) wspieranych przez Stany Zjednoczone w walce z tzw. Państwem Islamskim. To pokazało prawdziwe intencje Turcji, którymi bynajmniej nie było zwalczanie ISIS, lecz przede wszystkim walka z rodzącą się autonomią kurdyjską u liczącej ponad 900 km granicy tureckiej.
Zgodnie z ostatnimi danymi stopa bezrobocia w Hiszpanii w lutym 2017 roku osiągnęła ok 18%, jednakże wartość ta podwaja się (41,5 %), jeżeli mówimy o bezrobociu wśród młodych czyli osób poniżej 25 roku życia[1].
Dnia 31 marca 2017 roku miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu z wice przewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, które odbyło się w ramach cyklu „Se trata de Europa se trata de Ti- Hablemos” czyli cyklu spotkań z obywatelami Unii Europejskiej. Punktem wyjścia tego spotkania było przyjęcie „Białej Księgi dotyczącej przyszłości Europy” przez dwadzieścia siedem państw wspólnoty - bez Wielkiej Brytanii.
George Soros to bez wątpienia jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci przełomu XX i XXI wieku. Przez jednych postrzegany jako specjalista od destabilizacji, najniebezpieczniejszy człowiek świata, przez innych z kolei, ceniony za filantropię, fundację licznych instytucji, nierzadko politycznie zaangażowanych w szerzenie demokracji. George Soros urodzony 12 sierpnia 1930 roku na Węgrzech, był świadkiem dwóch wojen, które dotknęły świat XX wieku. Pierwsza była skutkiem mocarstwowych gier europejskich państw, druga zaś efektem braku refleksji z poprzedniej, a więc nagromadzonych nacjonalizmów, społecznych frustracji, które przeobraziły się w dwie totalitarne doktryny - komunizm i nazizm. Gdy w 1947 roku pojawiła się szansa na przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii, bez wahania z niej skorzystał i nigdy do kraju ojczystego- nie wrócił. Na Wyspach znalazł pracę w finansach, jednocześnie poświęcając się nauce w London School of Economics. Tam spotkał słynnego Karla Poppera, który miał zatrważający wpływ na jego późniejsze poglądy. Dotyczyły one głównie zagadnień społecznych i politycznych, a mianowicie społeczeństwa zamkniętego i otwartego.
Stolica Apostolska nie pozostaje obojętna wobec polityki nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. The New Yorker w wydaniu z dnia 1.02.2017, komentując zapowiedź wybudowaniu muru między USA a Meksykiem, przytoczył słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas jego zeszłorocznego powrotu z Meksyku, gdy Donald Trump był republikańskim kandydatem na urząd prezydenta: „Ten kto myśli tylko o budowaniu murów… nie jest chrześcijaninem”, podkreślając, że był on zawsze światowym obrońcą migrantów i muzułmanów.
International Affairs – Belgium
Belgium as a part of European Union highlights that EU is a political project and with regard to this, Union has an impact on the country’s external relations. For Belgium, is important when EU is paying attention to geopolitical and neighbouring countries. Belgium is also positioning itself as a reliable partner. The country supports external policies related to global challenges such as climate change, securing energy supply, fighting against terrorism.[1]
There few regions which are particularly relevant for Belgium in the case of foreign relations. These regions are specified as follows: Middle East, Africa, Latin America and the Caribbean, North America, Southern Europe, Asia and Oceania.
Wszelkie prawa zastrzeżone © przez Forum Młodych Dyplomatów.