Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji (OTD) - projekt realizowany corocznie przez Forum Młodych Dyplomatów. Ma na celu przybliżenie odbiorcom konkretnych zagadnień z zakresu stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej, w tym samej dyplomacji. Na każdy dzień przypada inny temat, wybrany przez Zarząd, po konsultacji z władzami każdego przedstawicielstwa regionalnego. Zwieńczeniem Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji jest konferencja naukowa, poprzedzona panelem eksperckim. Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji - projekt realizowany corocznie przez Forum Młodych Dyplomatów. Ma na celu przybliżenie odbiorcom konkretnych zagadnień z zakresu stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej, w tym samej dyplomacji. Na każdy dzień przypada inny temat, wybrany przez Zarząd, po konsultacji z władzami każdego przedstawicielstwa regionalnego. Zwieńczeniem Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji jest konferencja naukowa, poprzedzona panelem eksperckim.
Ze względu na wieloaspektowość i wielowymiarowość definiowanie pojęcia dyplomacji nie należy do łatwych zadań. W tradycyjnym ujęciu dyplomację ujmuje się pod względem realizacji przez państwo polityki zagranicznej. W wielu definicjach dyplomacja jest przedstawiana jako obszar działalności zewnętrznej państwa. Podkreśla się również, że tradycyjnie dyplomacja dotyczy oficjalnych stosunków między państwami. Można uznać ją za instrument lub narzędze, dzięki któremu państwo wyraża swoją aktywność na arenie międzynarodowej. W tej grupie definicji dyplomacja jest przedstawiana jako metoda czy środek do osiągania celów polityki zagranicznej. Jednak granice pomiędzy pojęciem dyplomacji a polityki zagranicznej często zacierają się, a przykładowo, zgodnie z praktyką Stanów Zjednoczonych oba te terminy są traktowane jako synonimy. Pomimo wiele trudności z wskazaniem wyraźnych różnic pomiędzy pojęciami w związku z ich mocnymi zależnościami, uznaje się, że dyplomacja jest pojęciem węższym od polityki zagranicznej.
16 listopada 2018 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji 2018 odbyło się spotkanie o nazwie Targi karier w dyplomacji.
Przedstawicielstwo Regionalne FMD w Krakowie miało zaszczyt gościć Pana Nicolasa Nizowicza, przedstawiciela i absolwenta Kolegium Europejskiego w Natolinie, a także przedstawicieli Ambasadorów Karier UE w Krakowie Julię Makulik i Adama Filusa.
W czwartek 15 listopada br. w Krakowie w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji miało miejsce wydarzenie pt. Empowering youth - Model United Nations talks. Spotkanie organizowane we współpracy z The Association of International and Area Studies Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzone przez Agatę Supińską, odbyło się w języku angielskim.
W dniu 14 listopada br. miało miejsce spotkanie pt. Jaka Niepodległa, czyli niepodległość w powieści polskiej XX w., które odbyło się w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji.
Wydarzeniem kończącym Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji było spotkanie z dyplomatą „Niepodległa Polska: 100 lat temu i dziś”. Naszymi gośćmi byli pan Jan Strawiński, konsul honorowy Republiki Bułgarii w Gdańsku i pan Łew Zacharczyszyn, konsul Ukrainy w Gdańsku. Zapytaliśmy gości o obchody Dni Niepodległości na Ukrainie i w Bułgarii, o stosunki między tymi państwami a Polską. Konsulowie opowiedzieli nam różne ciekawostki z relacji polsko-ukraińskich, jak i polsko-bułgarskich. Porozmawialiśmy także o stereotypie Polaka, jak nas widzą na Ukrainie i w Bułgarii. Dowiedzieliśmy się, że działalność polskich samorządów stanowi przykład dla obu państw. Spotkanie to było bardzo wartościowe i na pewno PR Trójmiasto będzie kontynuować współpracę z oboma konsulatami.
W ramach OTD, w środę 14 listopada br Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście wspólnie z Kołem Naukowym Kultura na Prawo zorganizowało projekcje filmu “Pod opieką wiecznego słońca”. Druga część wydarzenia składała się z dyskusji o Korei Północnej oraz rozważaniu o jej pozycji na współczesnej mapie świata. Gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele kadry Uniwersyteckiej: dr Marceli Burdelski oraz dr hab. Krzysztof Drzewicki, prof. UG, a także Pan Robert Kiewlicz redaktor portalu Trójmiasto.pl.
Przedstawicielstwo Regionalne w Trójmieście rozpoczęło Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji debatą oksfordzką, organizowaną w współpracy z Instytutem Debaty Publicznej i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Jakub Winiecki, wiceprezes zarządu IDP wytłumaczył wszystkim czym jest debata oksfordzka, wytłumaczył jej zasady i pokrótce przybliżył jej genezę. Strony propozycji i opozycji debatowali na tezą „Dyplomacja jest najskuteczniejszym narzędziem rozwiązywania konfliktów międzynarodowych”. Debatanci używali merytorycznych argumentów w celu obalenia, jak i zarówno obronienia tezy. Padło wiele przykładów z historii oraz z czasów współczesnych. Można było dostrzec dobre przygotowanie obu stron. Cała debata była emocjonująca, a publiczność żywo reagowała na jej przebieg. Zdaniem większości bardziej przekonywująca była strona propozycji, jednak doceniono również wysiłek, tych którzy próbowali obalić postawioną tezę.
13 listopada 2018 r. Przedstawicielstwo Regionalne Forum Młodych Dyplomatów w Lublinie zorganizowało dyskusję panelową pt. „Rola Polski w Europie”. Wydarzenie to odbyło się w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji i stanowiło okazję do podjęcia debaty nad historycznym i współczesnym znaczeniem Polski na kontynencie europejskim.
12 listopada 2018 roku w Katowicach odbyła się debata pt. „Sto lat niepodległości Polski w kontekście stosunków polsko-rosyjskich”. Gościem FMD Katowice był Pan Dr Andrzej Kozłowski – politolog i dziennikarz związany z Uniwersytetem Łódzkim i Grupą Defence 24. W czasie spotkania dyskutowano o potencjale Rosji, jej sytuacji wewnętrznej, rosyjskiej polityce zagranicznej względem Polski i innych państw Zachodu oraz zagrożeniach jakie niosą za sobą agresywne działania Rosji szczególnie w cyberprzestrzeni. Dr Kozłowski wypowiedział się także na temat koncepcji Trójmorza, polskiej polityki wschodniej, wpływu geopolityki na stosunki międzynarodowe oraz podsumował ostatnie sto lat stosunków polsko-rosyjskich.
Dyplomacja jest najskuteczniejszym narzędziem rozwiązywania konfliktów międzynarodowych.
Członkowie Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście pragną zaprosić wszystkich 12 listopada br. do Domu Harcerza w Gdańsku przy ul. Za murami 2/10, gdzie w godzinach 13:15-16:30 odbędzie się debata nt. roli dyplomacji w rozwiązywaniu sporów międzynarodowych oraz wykład ekspercki.
Tegoroczna tematyka Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji (OTD) skupia się wokół 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, 100-lecia przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce, a także wokół świętowania Dnia Służby Zagranicznej. Wydarzenie w Trójmieście rozpocznie się 12 listopada. W ramach OTD przeprowadzimy debatę oraz wykład eksperta DR B. AMB Sławomira Klimkiewicza, który dotyczyć będzie wykorzystania dyplomacji w rozwiązywaniu konfliktów (tzw. Soft Power). Debata zostanie zorganizowana wspólnie z Instytutem Debaty Publicznej. Tezą debaty będzie “Dyplomacja jest najskuteczniejszym narzędziem rozwiązywania konfliktów międzynarodowych”. Następnie, na Wydziale Prawa i Administracji odbędzie się pokaz filmu pt.:„Pod opieką wiecznego słońca”, który przedstawia międzynarodową sytuację związaną z Koreą Północną. Chcielibyśmy przybliżyć studentom problematykę poprzez rozmowę tematyczną z gośćmi specjalnymi (dr Marceli Burdelski, dr hab. Krzysztof Drzewicki oraz Robert Kiewlicz redaktor serwisu Biznes w Trójmiasto.pl). Również zyskamy kolejną okazję do wejścia w świat polskiej dyplomacji: “Niepodległa Polska 100 lat temu i dziś” - będzie to spotkanie z przedstawicielem dyplomacji, na którym porozmawiamy o budowaniu kontaktów dyplomatycznych po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Prelegentami zostaną Pan Konsul Ukrainy - Łew Charczyszyn oraz Pan Konsul Honorowy Republiki Bułgarii - Jan Strawiński. Podsumowaniem i zamknięciem wydarzenia będzie wywiad z dyplomatą pracującym w Trójmieście, opublikowany w serwisie YouTube. Wszystkie nasze wydarzenia są bezpłatne oraz będą miały charakter otwarty dla publiczności.
Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji odbędzie się już w listopadzie 2018.
W tym roku będzie związany z tematyką dotyczącą historii polskiej dyplomacji, w nawiązaniu do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Nie zabraknie ciekawych spotkań, merytorycznych dyskusji oraz licznych wydarzeń organizowanych w całym kraju przez Przedstawicielstwa Regionalne Forum Młodych Dyplomatów.
Zapraszamy już teraz do śledzenia naszej strony oraz zagldania na nasz fanpage na facebooku: https://www.facebook.com/ForumMlodychDyplomatow/, na którym można znaleźć bieżące wydarzenia i inbformacje na temat nadchodzącego finału OTD 2018.
Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji (OTD) to projekt Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów, realizowany we wszystkich Przedstawicielstwach Regionalnych.
Wszelkie prawa zastrzeżone © przez Forum Młodych Dyplomatów.